Inne

Moment obrotowy silnika – co to właściwie jest?

Moment obrotowy silnika – co to właściwie jest?
Inne

Silniki samochodowe to serce każdego pojazdu, tętniące rytmicznie w harmonii technologicznego postępu i inżynierskiej precyzji. Ich parametry takie jak moment obrotowy decydują nie tylko o dynamice jazdy, ale także o komforcie i ekonomii eksploatacji. W dzisiejszym wpisie przybliżymy sobie to pojęcie i odpowiemy sobie na najważniejsze pytania związane z momentem obrotowym w aucie. Co warto wiedzieć? O tym w dalszej części wpisu. Zapraszamy!

Co to jest moment obrotowy silnika?

Moment obrotowy silnika to kluczowy parametr definiujący jego zdolność do pracy. Można go porównać do siły, z jaką ktoś kręci korbą – im większa siła, tym większy moment. W samochodach mówimy o siłach działających na wał korbowy, a ich "ramię" to po prostu odległość od osi obrotu, na której działają. Wyrażony w niutonometrach (Nm), moment obrotowy nie tylko mierzy, jak potężnie silnik "pcha" samochód z miejsca, ale też jak efektywnie pojazd może poruszać się pod obciążeniem, na przykład podczas wjazdu pod górę. Można więc powiedzieć, że to właśnie moment obrotowy odpowiada za odczucie przyspieszenia i siły, kiedy wciskamy pedał gazu. Jest to szczególnie odczuwalne w niskich zakresach prędkości, gdzie silnik musi pokonywać inercję i różnego rodzaju opory ruchu.

Jaka jest różnica między mocą i momentem obrotowym silnika?

Różnica między mocą a momentem obrotowym silnika jest podstawowa, lecz często niezrozumiała.

W praktycznym zastosowaniu wysoki moment obrotowy jest odczuwalny jako zdolność do szybkiego przyspieszenia z niskich prędkości, natomiast duża moc przekłada się na wyższą prędkość maksymalną i lepsze osiągi przy długotrwałym wysiłku, takim jak jazda na wysokich obrotach. Oba te parametry są więc komplementarne i decydują o charakterze jazdy i możliwościach pojazdu.

Dlaczego silnik Diesla ma wyższe momenty obrotowe?

Silniki Diesla słyną z tego, że oferują wyższy moment obrotowy przy niższych prędkościach obrotowych niż ich benzynowe odpowiedniki. Wynika to z kilku czynników, w tym z wyższego stopnia sprężania i większej gęstości energii paliwa. Sprężanie powietrza do wyższych ciśnień przed wtryskiem paliwa pozwala na bardziej energiczne i efektywne jego spalanie. To z kolei przekłada się na większą siłę działającą na tłoki i wał korbowy, czyli wyższy moment obrotowy. Ponadto silniki Diesla są zwykle projektowane z myślą o pracy pod większym obciążeniem, co sprawia, że są one idealne do zastosowań wymagających dużej siły pociągowej jak ciężarówki czy SUVy. Dzięki temu jednostki wysokoprężne świetnie radzą sobie na przykład z ciągnięciem przyczep czy dynamicznym ruszaniem z miejsca, nawet przy pełnym załadunku.

 • Jakie są najczęstsze problemy z momentem obrotowym?

  Problemy z momentem obrotowym w samochodzie mogą przybierać różne formy, a ich przyczyny bywają równie zróżnicowane. Najczęściej kierowcy mogą doświadczać spadku efektywności przyspieszenia, co oznacza, że silnik nie jest w stanie wygenerować wystarczającej siły, aby przyspieszyć pojazd w sposób oczekiwany. To może być wynik niewłaściwej pracy turbodoładowania, które ma za zadanie zwiększyć ilość powietrza dostarczanego do komory spalania, przez co poprawia się efektywność i moment obrotowy. Problemy mogą wynikać również z zużycia mechanicznego, na przykład w wyniku naturalnego zużycia tłoków, pierścieni lub wału korbowego. Problemy z wtryskiem paliwa, takie jak zanieczyszczone wtryskiwacze, mogą również wpływać na nierównomierne spalanie, co bezpośrednio przekłada się na niestabilny moment obrotowy. Elektroniczne systemy zarządzania silnikiem, które nieprawidłowo interpretują dane z czujników, mogą również prowadzić do nieoptymalnej pracy silnika i w efekcie – do problemów z momentem obrotowym.

  Jak zwiększyć moment obrotowy?

  Zwiększenie momentu obrotowego silnika jest możliwe poprzez szereg modyfikacji i ulepszeń, które mogą zostać wprowadzone w życie. W poprzednim wpisie wspomnieliśmy o kilku z nich. Pierwszą i podstawową metodą jest chiptuning, czyli modyfikacja oprogramowania sterującego silnikiem, co może optymalizować parametry pracy silnika i zwiększać jego moment obrotowy. Kolejną opcją jest instalacja większego lub bardziej wydajnego turbodoładowania, które zwiększa ilość powietrza dostarczanego do silnika, poprawiając tym samym jego wypełnienie i podnosząc moment obrotowy. Warto również zwrócić uwagę na system wydechowy – lepiej przepływający układ wydechowy może zmniejszać opory wydechowe, pozwalając silnikowi "oddychać" efektywniej. Zmiana przepustnicy lub zastosowanie sportowego filtra powietrza to kolejne kroki, które mogą przynieść korzyści. Warto też wspomnieć o modyfikacji mechanicznej, jaką jest zwiększenie pojemności skokowej, co bezpośrednio wpływa na wielkość momentu obrotowego. Wszystkie te działania powinny być jednak przeprowadzane z uwagą na zachowanie odpowiedniego balansu i nienaruszanie integralności silnika.

  Wpisy z tej samej kategorii

  Czytaj dalej

  Jak i o ile bezpiecznie podnieść moc silnika?
  Inne

  Jak i o ile bezpiecznie podnieść moc silnika?

  Poszukiwanie sposobów na zwiększenie mocy silnika to temat tak stary, jak sama motoryzacja. Kierowcy od zawsze pragnęli, aby ich pojazdy były szybsze i dynamiczniejsze. Obecnie, dzięki dostępnym technologiom, możliwości tuningowania silnika są niemal nieo...

  author

  Tomasz Pansewicz

  Brand Manager

  Jak zwiększyć moc silnika? Chiptuning, modyfikacje mechaniczne i nie tylko
  Inne

  Jak zwiększyć moc silnika? Chiptuning, modyfikacje mechaniczne i nie tylko

  Zdarzają się sytuacje, w których kierowcom zaczyna brakować mocy w aucie. W takich momentach przychodzą do głowy myśli na temat tego, co zrobić, by samochód miał lepsze osiągi. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka sposobów na to, jak zwiększyć moc siln...

  author

  Tomasz Pansewicz

  Brand Manager

  Moment obrotowy silnika – co to właściwie jest?
  Inne

  Moment obrotowy silnika – co to właściwie jest?

  Silniki samochodowe to serce każdego pojazdu, tętniące rytmicznie w harmonii technologicznego postępu i inżynierskiej precyzji. Ich parametry takie jak moment obrotowy decydują nie tylko o dynamice jazdy, ale także o komforcie i ekonomii eksploatacji. W d...

  author

  Tomasz Pansewicz

  Brand Manager

  Jak zwiększyć moment obrotowy w aucie? Przegląd dostępnych opcji
  Inne

  Jak zwiększyć moment obrotowy w aucie? Przegląd dostępnych opcji

  Współczesne samochody to nie tylko środki transportu, ale także obiekt pasji wielu entuzjastów motoryzacji. Jednym z najważniejszych aspektów, którym pasjonaci samochodów przywiązują dużą wagę, jest moment obrotowy silnika – kluczowy wskaźnik jego dynamik...

  author

  Tomasz Pansewicz

  Brand Manager

  author

  Tomasz Pansewicz

  Brand Manager